Twórczość Adama Widełki kojarzona jest z realizmem magicznym, hiperrealizmem, nadrealizmem czy malarstwem fantastycznym, a jego prace są prezentowane na największych wystawach promujących te nurty w Beskidzkiej Galerii Sztuki w Szczyrku. Wydaje się, że prace artysty można także zaliczyć do nurtu malarstwa metaforycznego, z racji wprowadzania do portretów charakterystycznych motywów stanowiących nieodłączną cechę jego stylu, będących elementem ironicznym na tle posągowej urody modelek.

Twórca stosuje technikę kolorystyczną, w której zaciera linie, na rzecz przenikających plam miękkich świateł. Wspólnym mianownikiem jego prac są wyidealizowane kobiety, a wprowadzanie iluzyjnych i aluzyjnych metafor podkreślają tytuły obrazów. Inną cechą jego twórczości jest wprowadzanie elementów trójwymiarowych w formie papierowych charakterystycznych wydarć, zagięć czy załamań papieru. Od jakiegoś czasu częściowo zostały one zastąpione przez trójwymiarowe detale biżuterii artystycznej autorstwa Doroty Mielcarek-Widełka, konińskiej witrażystki i autorki biżuterii witrażowej.

Adam Widełka i Dorota Mielcarek-Widełka

Adam Widełka urodził się w 1961 roku. Jest zdobywcą Grand Prix III Ogólnopolskiego Biennale Pasteli w Nowym Sączu. Artysta zajmuje się malarstwem pastelowym i rysunkiem oraz malowaniem pastelami na tynkach wewnętrznych i zewnętrznych. Obrazy zewnętrzne tworzone są na płytach cementowo-włóknistych techniką Keima, odporną na warunki atmosferyczne. /Robert Brzęcki/

 

Rozmowa Roberta Brzęckiego z Adamem Widełką i Dorotą Mielcarek-Widełką w ramach projektu „Sztuka Nas Szuka”.