Fotografia ma już swoje stałe miejsce w projekcie „Sztuka nas szuka”. Kilkukrotnie prezentowaliśmy w przestrzeni naszego miasta prace znanych i uznanych konińskich twórców. Tym razem na 9 przystankach MZK, od 4 do 31 marca, wypatrujcie fotografii Anny Małkowicz. Ta odsłona projektu „Sztuka nas szuka”, realizowana przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Miasto Konin, wpisuje się w wydarzenie Konin Miasto Kobiet.

Anna Małkowicz fotografuje od 25 lat, od 12 lat – komercyjnie. Tej sztuki nauczył ją tata, który również  hobbystycznie robił zdjęcia i wywoływał w domowej ciemni. Praktyka i wiedza, zdobyte poprzez uczestnictwo w wielu szkoleniach organizowanych przez znanych fotografów, z jednej strony wzbogaciły jej warsztat, z drugiej zaś pozwoliły dzielić się tym doświadczeniem i prowadzić wykłady w studium fotograficznym (fotografia w praktyce) w Łodzi.

Fotografia jest dla niej przede wszystkim pasją pozwalającą oderwać się od codzienności. Zaznacza, że reportaż, czyli chwytanie emocji i zapisywanie ich na matrycy to jest najpiękniejsza rzecz, jaką daje nam aparat fotograficzny. Najbardziej lubi eksperymentować i tworzyć kadry nieoczywiste, przepełnione tajemniczością lub surrealizmem. Nocna fotografia to poszukiwanie tego, co gołym okiem trudno zobaczyć, ale także pokazywanie, jak bardzo praca w takich warunkach pobudza wyobraźnię. Spacerując nocami, dostrzega to, co ginie w dziennym chaosie.

Uwielbia Konin i okolice. Bardzo często zatrzymuje w kadrach życie naszego miasta. Fotografowała również konińskich biegaczy. Zwieńczeniem była wystawa prac oraz prezentacja filmów związanych z biegami w Koninie.

Jest członkiem kilku klubów fotograficznych m.in. w Koszalinie, Warszawie i oczywiście Konińskiego Klubu Fotograficznego FF, w którym stara się aktywizować uczestników spotkań. Jest autorką projektu „Konin Analogowo”, poprzez który zachęciła koleżanki i kolegów do wyciągnięcia starych aparatów analogowych i uwiecznienia współczesnego Konina starymi metodami.

Otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Fotografii Górskiej we Wrocławiu oraz certyfikat członkowski National Geographic. Współpracuje z magazynem Digital Photo Video.

 

Przystanki, na których można oglądać prace Anny Małkowicz:

Wał Tarejwy, przy ul. Wał Tarejwy obok parkingu przy ulicy Kościelnej
Hiacyntowa / Rondo Spółdzielców (Chorzeń – „na górce”)
ZS im. Kopernika przy Al. 1 Maja, obok Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika
Wyszyńskiego – w pobliżu ul. Budowlanych
Dworcowa przy KDK
Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych przy ZSGE
Grunwaldzka
Szarych Szeregów przy Targowicy
Kolska – przy Klasztorze