Ze wspaniałej familii Drzewickich tylko Karol i jedna z jego starszych sióstr urodzili się w Koninie, ale o całej trójce twórców mieszkańcy mówią z dumą „konińscy artyści”. Danuta i Henryk przybyli do Konina w latach 70., by nie tylko tworzyć, ale także edukować kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Od wielu lat wspólnie prowadzą galerię „Łaźnia”. W zadziwiający sposób tworzą artystyczną rodzinę, a jednocześnie każde z nich podąża indywidualną ścieżką.

Henryk Drzewiecki

Urodził się w Będzinie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach w 1970 roku, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w roku 1979 na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Na przełomie lat 70. i 80. był nauczycielem Liceum Sztuk Plastycznych w Kole.

Twórczość Drzewieckiego to zarówno malarstwo, jak i grafika – duża, mała i jeszcze mniejsza. Ma na swym koncie również murale i graffiti, a także… gobeliny. Do znanych – choć już nieistniejących – prac należy m.in. usytuowana niegdyś w sali konferencyjnej obecnej PWSZ panorama Konina. Oczywiście prac poświęconych Koninowi znajdziemy w twórczości Henryka Drzewieckiego sporo, ale jeszcze więcej niebanalnych ujęć natury, architektury czy przestrzeni urbanistycznych, zarówno w wersjach wielobarwnych, jak i monochromatycznych.

Henryk Drzewiecki – wystawy.pdf

http://www.galerialaznia.pl/hd.html

Danuta Drzewiecka

Urodziła się w Sosnowcu. Ukończyła Liceum Plastyczne w Katowicach oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w 1976 roku). Na krótki czas, jako pedagog, związała swe losy z Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, ale z czasem postawiła na prowadzenie prywatnej pracowni dla dzieci i młodzieży, w której do dziś dzieli się swą wiedzą, talentem i serdecznością.

Uprawia malarstwo olejne, akwarelę oraz technikę suchego pastelu. W doskonały sposób nasyca zmysłowością bądź subtelnym nastrojem nie tylko kobiece portrety, ale także pejzaże czy sceny rodzajowe. Wybierając obiekty do malowania równie pewnie stąpa po ziemi, co buja w obłokach, z łatwością, jakby od niechcenia czy dla kaprysu, łączy zenit z nadirem.

Danuta Drzewiecka – wystawy.pdf

http://www.galerialaznia.pl/dd.html

Karol Drzewiecki

Karol Drzewiecki, urodzony w 1987 roku, jest absolwentem Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W swojej malarskiej twórczości umiejętnie łączy estetykę street-artu z pop-artem. Za pomocą sztuki Drzewiecki nie tylko podejmuje aktualne, angażujące go tematy społeczno-kulturowe, ale również bada wzajemne relacje form i kolorów zestawionych ze sobą na płótnie w rozmaitych konfiguracjach. Jedną z najważniejszych inspiracji artysty jest dynamika i ruch, zarówno w kontekście tematu przedstawienia malarskiego, jak i ekspresyjnej stylistyki dzieła.

W swych poszukiwaniach znakomicie oscyluje pomiędzy ulicą a galerią, twórczo wykorzystując energię i formy ekspresji charakterystyczne dla obu przestrzeni prezentujących sztukę. Karol Drzewiecki ani na moment nie traci młodzieńczej odwagi, komentując rzeczywistość bądź sięgając po nowe środki wyrazu. Zdaje się z równą pasją przyglądać muralom, kłaść plamę na płótnie nowego obrazu i „stawiać kreskę”… na czyjejś skórze, bo nietuzinkowe tatuaże także są jego specjalnością.

Karol Drzewiecki – wystawy.pdf

http://www.galerialaznia.pl/kd.html

http://karoldrzewiecki.pl/bio/

 

Film jest rejestracją wypowiedzi na temat swojej twórczości Danuty, Henryka i Karola Drzewieckich. Nagranie zrealizowano na potrzeby projektu „Sztuka Nas Szuka”.