Obrazy kolejnego konińskiego artysty będzie można podziwiać od 28 czerwca do 25 lipca na wybranych przystankach i w autobusach MZK w ramach letniej odsłony projektu „Sztuka nas sztuka” realizowanego wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Miasto Konin. Tym razem urokliwe, nastrojowe pastele prezentuje Longin Majchrzak.

Prace artystów prezentowane są jako wielkoformatowe wydruki na przystankach. Stanowią rodzaj swoistej galerii sztuki, do której każdy mieszkaniec ma nieograniczony dostęp. Do tej pory można było zobaczyć prace m.in. Tadeusza Topolskiego, Andrzeja Tomaszewskiego, rodziny Drzewieckich, Tomasza Olszewskiego, Ryszarda Fórmanka, Jerzego Sznajdra czy Adama Widełki.

Obrazy Longina Majchrzaka malowane z biegłością i realistycznym zacięciem, utrzymane są na ogół w ciemnym kolorycie. Zwraca uwagę czystość i subtelność barw, wdzięk i świetlistość przedstawianych krajobrazów oraz niejednoznaczność budowanych nastrojów.

Na zdjęciu Longin Majchrzak podczas pracyLongin Majchrzak urodził się w 1962 r. Maluje od niespełna 10 lat, ale jego zainteresowania ujawniły się już we wczesnym dzieciństwie – w szkole podstawowej. Po Technikum Górniczym była służba wojskowa, następnie rodzina i praca. W wolnych chwilach wracał do malowania, ale obowiązki zajmowały tyle czasu, że niewiele go zostawało na realizację marzeń.

Kiedy w 2013 r. odszedł ze służb mundurowych na emeryturę, pojawiło się pytanie: czy iść do jakiejś pracy, czy oddać się poszukiwaniom innej drogi prowadzącej ku sztuce? Wybrał to drugie.

Wiele czasu poświęcił na czytanie fachowej literatury, podglądaniu, jak tworzą inni. Największe emocje wzbudzają w nim obrazy tworzone przez impresjonistów i ich następców. Podziwia m.in. Claude’a Moneta, Auguste’a Renoira, Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Bliscy tematycznie są mu również tacy malarze jak: Vincent Van Gogh, Paul Cézanne, William Turner.

Na początku tworzył, jak sam mówi, niestety z różnym skutkiem. Najpierw były przestrzenne prace wykonane na tynku, które zaprezentował na organizowanym przez CKiS Przeglądzie Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę” w 2014 i 2015 r. Jednak w pełni świadome i systematyczne malowanie zaczęło się w chwili, gdy ponownie, po wielu latach odkrył suche pastele. W 2016 r. jego pastele przedstawiające kosmiczne pejzaże zostały nagrodzone na Przeglądzie „O Złotą Sztalugę”. Jeszcze przez pewien czas te motywy były tematem większości jego prac.

Lata 2018 i 2019 w twórczości Longina Majchrzaka to czas poszukiwań i intensywnej pracy nad doskonaleniem warsztatu. Obecnie natura jest głównym tematem jego obrazów i jak sam mówi „To ona tworzy najpiękniejsze dzieła a ja tylko próbuję nieudolnie przenieść jej wycinek do swoich prac. Fascynuje mnie nieustannie zmieniający się obraz, światło, cień i to wszystko, co dzieje się z kolorami. Bardzo często na moich obrazach pojawiają się moje ukochane góry oraz drzewa, woda i oczywiście barwne spektakle na niebie. Inspiracje do moich obrazów czerpię z tego, co nas otacza, ale to głównie od nastroju zależy, czy staram się wiernie oddać malowany pejzaż, czy też przedstawić jego swobodną interpretację”.

W 2020 r. w czasie pandemii za cykl pejzaży o znaczących tytułach „Świat bez hejtu – Spektakl na niebie”, „Tylko ptaki są naprawdę wolne”, „Cisza…taka moja”, „Nie mów nic” i „O zmierzchu” otrzymał nagrodę główną na Przeglądzie „O Złotą Sztalugę” – za przekonujący suspens artystyczny wykorzystujący możliwości imitowania pastelami rzeczywistości o fotograficznym walorze i pokazanie krajobrazów o niejednoznacznym nastroju.

Jego dotychczasowa twórczość oraz nieustająca potrzeba samodoskonalenia, poszukiwania i rozwoju wskazuje, że niebawem będziemy mogli oglądać nowe prace Longina Majchrzaka, w których pojawią się być może nowe rozwiązania formalne, pogłębiona osobista narracja czy nowa koncepcja pejzażu.

Prace Longina Majchrzaka w przestrzeni miejskiej na przystankach MZK:

  • ul. Hiacyntowa (Chorzeń)
  • Zespół Szkół im. M. Kopernika (Aleje 1 Maja)
  • ul. Dworcowa
  • ul. Wyszyńskiego
  • Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych (ul. Wyszyńskiego)
  • ul. Grunwaldzka
  • ul. Szarych Szeregów
  • ul. Kolska