Urodzony w 2004 roku. Do Konina przyjechał z Żytomierza w 2022 roku, po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Były uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, w klasie o profilu humanistycznym. Obecnie student Wyższej Szkoły Kultury i Sztuki w Żytomierzu (online). Zajmuje się grafiką i rysuje cyfrowo.

Twórczość Denysa Kulikova prezentowana była w Polsce na dwóch wystawach. Pierwsza z nich zorganizowana została w lipcu 2022 roku w Otwartej Pracowni Sztuki w Legnicy i zatytułowana „Trzymaj równowagę”. Była artystycznym zapisem rzeczywistości i zawołaniem do siebie samego w tym trudnym czasie. Drugą wystawę „Zostawiłem swoje serce w domu” przygotowało Centrum Kultury i Sztuki w Koninie we wrześniu ubiegłego roku. Denys był również autorem plakatu ubiegłorocznej Nocy Kultury, w ramach której odbywał się jego wernisaż.

31 sierpnia 2022 roku w Helsinkach została otwarta wystawa artystów ukraińskich „From The Pain to The Light”. Znalazły się na niej również prace Denysa Kulikova, powstałe pod wpływem rosyjskiej wojny z Ukrainą: – Wystawa w Helsinkach została zorganizowana przez Ukrainian Charity Exhibitions w galerii sztuki Forum Box – opowiada młody artysta. – A potem organizatorzy zaproponowali wykonanie koszulek z moimi rysunkami dla ukraińskiej marki odzieżowej Griffon Socks.

Denys nie ukrywa fascynacji dziełami Claude’a Moneta i Marii Prymaczenko: – Już jako małe dziecko rysowałem – mówi. – Na początku nie było to nic szczególnego, ale rodzicom to się bardzo podobało. I mocno mnie w tym wspierali. Mama gromadziła moje rysunki, ale wszystko zostało w Żytomierzu.     

W pracach Moneta porusza go ukazanie ulotności chwili i emocji, zabawa kolorami: – Ale mam zupełnie inny styl – podkreśla. W twórczości Prymaczenko, ukraińskiej malarki ludowej, przedstawicielki prymitywizmu, zajmującej się również rysunkiem, haftem oraz malarstwem na ceramice, urzeka go bajkowy świat.– Wciąż jednak szukam swojego stylu. Moja twórczość zmieniła się bardzo od czasu wybuchu wojny – mówi. – Prace są pełne smutku, dumy, cierpienia, ale i radości. Bardzo lubię rysować. Robię to nie dla projektów, a dla siebie.

Warto dodać, że Denys jest uzdolniony także muzycznie. W Żytomierzu grał na gitarze i fortepianie. Myślał nawet o nauce w konserwatorium.

Prace prezentowane na przystankach autobusowych, w ramach projektu „Sztuka nas szuka”, powstały w Koninie:  – Wystawa obejmuje część tego, co namalowałem od początku wojny – mówi. – Ciągle rysuję: przed wojną, w czasie wojny, a jak się skończy, to też będę malował!

 

Про автора:

Денис Куліков

Народився у 2004 році в Україні, навчається в Житомирському коледжі культури і мистецтв. Переїхав у Конін після початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. Займається графікою та малює цифровим способом. «Мені подобається мати можливість візуалізувати думки та переживання, а графіка для мене зараз найдоступніший спосіб.»

Przystanki, na których można oglądać prace:

Rondo Kamińskiego/ Szpitalna rondo
Leszczynowa
ZS im. Kopernika/ Al.1 maja ZSZ
Wyszyńskiego
Szeligowskiego
Dworcowa
ZSGE
Grunwaldzka
Szarych Szeregów – Targowisko

fot. Daria Mach, Bartek Nowakowski