Wędrujemy przez życie z pasją lub bez niej. Nudzimy się, albo nie wiemy nawet kiedy nam życie mija. Zawód wyuczony to jedna strona medalu, ale często to pasja i hobby jest treścią życia. Akwarela jest bardzo trudną techniką, porównywalną do sportu – trzeba trenować długo i cierpliwie. O temperaturze w malarstwie decyduje mentalność twórcy. W przypadku tej wystawy akwarelista zdecydował się na niebieską we wszystkich odcieniach kolorystykę zimy, mrozu, stężonej zimnem ziemi i rośli, drzew. Oczywiście widziałem inne prace Tomka Olszewskiego i wnioskuję, iż stara się podążać za chwilą, w której tkwi tu i teraz, prezentuje temperatury otaczających go barw, pór roku i miejsc, w których dane mu się było znaleźć. Akwarela z reguły jest techniką podróżników, zachwycających się pięknem świata. Jak to kiedyś bywało? Wypełniano czas podróżami i malowaniem, podobnie jak dzisiaj, ale innymi środkami lokomocji. Na przykład angielscy malarze, m.in. John Robert Cozens i Paul Sandby, jako pierwsi w ramach eksperymentu, zaczęli podkolorowywać farbami akwarelowymi wyprodukowane przez siebie akwaforty, nadając tej technice nową jakość, poszerzając przy tym swoje wiadomości na temat doboru kolorów. Podróżnicy do Nowego Świata, którym była obecna Ameryka, ilustrowali świat dla potomnych i opisywali go w pamiętnikach. Zilustrowanie tekstu zawsze pozytywnie wpływa na odbiór treści. W przypadku Olszewskiego obrazy akwarelowe to dobry przykład kumulacji dobrej energii, upodobań, doświadczeń życiowych, poszukiwań „formalnych” w malarstwie, doskonalenia umiejętności technicznych. A inspiracje? Motywy pejzażu i architektury nieustannie inspirują poznawczo. Właściwie każdy mieniący się różnymi temperaturami kolorystycznymi kadr z otaczającej nas rzeczywistości to osobista interpretacja, obrazująca temperament akwarelisty. Ponieważ Tomasz Olszewski niejako, w porównaniu z ogromem czekających wyzwań technicznych w akwareli, jest w drodze (nigdy nie można powiedzieć, że jest się dobrym i skończonym twórcą), więc pozostaje mi jedynie życzyć mu nieustającej energii w poszukiwaniu własnego stylu i spełnienia. Ja się bardzo cieszę, że mamy Tomka w szeregach Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, gdyż rzadko się spotyka ludzi mających tyle „ognia zaangażowania” w to, co robią.

Krzysztof Ludwin, wiceprezydent Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Kraków 2019

fot. B. Mazurek

Tomasz Olszewski – ur. w 1970 r. w Koninie. Absolwent Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej. Członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. W 2015 r. nagrodzony w 37 Przeglądzie Twórczości Plastycznej „Złota Sztaluga”, organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Rok później i w 2017 r. jego prace zdobyły Grand Prix w Przeglądzie Twórczości Plastycznej „Złota Sztaluga”. W 2019 r. nominowany do Nagrody „Osobowość Powiatu”. W tym samym roku otrzymał „Kariatydę” w kategorii Twórca. Uczestnik plenerów i wystaw ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Włoszech i Norwegii.

[note note_color=”#E6E6E6″ radius=”0″]

WYSTAWY:
2016 r. – Wystawa indywidualna w Muzeum Wsi i Młynarstwa w Budzisławiu Kościelnym.
2017 r. – Wystawa indywidualna w Bibliotece w Starym Mieście; Wystawa indywidualna w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie; wystawa poplenerowa SAP w Łagowskim Domu Artysty.
2018 r. – Wystawa indywidualna w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera; wystawa zbiorowa SAP w Muzeum im. Ks. dr. Łęgi w Grudziądzu; wystawa zbiorowa SAP w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie; wystawa zbiorowa SAP w Gorzowie Wlkp. Galeria Kwadrat; wystawa zbiorowa w Centrum Informacji Miejskiej w Koninie z okazji Dni Konina; wystawa zbiorowa SAP w Galerii Pryzmat w Krakowie; międzynarodowa wystawa zbiorowa z okazji Europejskiego Sympozjum Akwarelowego ECWS w Krakowie w Pałacu Sztuki Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych; wystawa zbiorowa „Tożsamość Miejsca” w Galeria CKiS „Wieża Ciśnień” w Koninie.
2019 r. – Wystawa indywidualna w Bibliotece w Starym Mieście; wystawa zbiorowa SAP w Muzeum Regionalnym w Radomsku; wystawa zbiorowa SAP w Muzeum Miasta Turku; Ogólnopolska Wystawa Akwareli Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu.

[/note]

 

http://www.olszewskiakwarele.weebly.com

Rejestracja rozmowy Roberta Brzęckiego z Tomaszem Olszewskim w ramach projektu „Sztuka Nas Szuka”.

TOMASZ OLSZEWSKI Winter light – wernisaż