Od 19 lutego do 19 marca na przystankach i w autobusach w Koninie pojawiły się niezwykłe fotografie  Ryszarda Fórmanka. To kolejna odsłona projektu realizowanego wspólnie przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Miasto Konin. Wystawa jest jednocześnie zapowiedzią albumu fotografii „Ryszard Fórmanek. Fotoreporter nieoczywisty”. Premierę książki współfinansowanej przez Miasto Konin zaplanowano w połowie marca. 

Projekt książki o Ryszardzie Fórmanku

Prace artystów związanych z naszym miastem w ramach projektu „Sztuka nas sztuka” prezentowane są jako wielkoformatowe wydruki na przystankach. Stanowią rodzaj swoistej galerii sztuki, do której każdy mieszkaniec ma nieograniczony dostęp. Do tej pory można było zobaczyć prace m.in. Tadeusza Topolskiego, Andrzeja Tomaszewskiego, rodziny Drzewieckich, Tomasza Olszewskiego czy Adama Widełki.

Ryszard Fórmanek był fotoreporterem w najlepszych czasach fotografii analogowej (dekady 70./80.). Publikował zdjęcia w prasie, kiedy fotoreportaż był jeszcze odrębnym gatunkiem dziennikarskim. I chociaż pracował w lokalnych mediach, w średniej wielkości polskim mieście, fotografia była (i jest) dla niego życiem, pasją i wielką miłością, której pozostanie wierny do końca swych dni. Fotografował 55 lat, jego archiwum liczy 160 tysięcy klatek. Był lokalnym fotoreporterem i lokalnym bohaterem. Jego nazwisko brzmi jak pseudonim albo i lepiej: jak marka. Zdobywał nagrody przyznawane przez prestiżowe agencje prasowe i fotograficzne w Polsce. Miał kilkadziesiąt indywidualnych wystaw. 

Okładka książki o Ryszardzie FórmankuRYSZARD FÓRMANEK (1940-). Fotograf, fotoreporter, instruktor fotografii, instruktor filmu. Autor fotoreportaży prasowych i kilkudziesięciu autorskich wystaw. Zawodnik koszykówki. Koninianin z wyboru.

Jako fotoreporter związany był z kopalniami węgla brunatnego i soli oraz z „Zagłębiem Konińskim” (1978-1982) i „Przeglądem Konińskim” (1982-1999). Dokumentował istotne wydarzenia, wizyty i postacie sceny politycznej, estrady czy Kościoła katolickiego na obszarze całego województwa konińskiego. Jego archiwum liczy dziś ponad 160 tysięcy kadrów.

Fórmanek jest laureatem prestiżowych konkursów krajowych poświęconych fotografii. Zdobywcą nagród przyznawanych przez Polską Agencję Prasową i Centralną Agencję Fotograficzną. Członkiem Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i prezesem FOTO-KLUBU.

 

 

Przystanki z fotografiami:

  1. Wał Tarejwy – Kościelna (obok parkingu przy ulicy Kościelnej)
  2. Szpitalna – Rondo (obok ronda przy nowym kościele)
  3. Leszczynowa/Wilków
  4. Spółdzielców (Chorzeń na górce, w pobliżu ronda, skrzyżowania ulic Spółdzielców i Poznańskiej)
  5. Dworcowa (obok Banku PKO BP)
  6. Aleje 1 Maja (obok Zespołu Szkół im. M. Kopernika)
  7. Wyszyńskiego (w pobliżu ulicy Budowlanych – po drugiej stronie)
  8. Chopina – Szeligowskiego (w pobliżu ronda przy Galerii nad Jeziorem, przy ul. Chopina)
fot. J. Graszk-Łojewska