Dawid Podsiadło w jednym ze swoich największych przebojów śpiewał o uczuciach do małomiasteczkowego życia i ludzi. To jest esencja 3M – Małej. Miastowej. Młodzieży (pomysłodawca: Amelia Janicka, fotografka: Wiktoria Pietrzak).

Projekt tym razem nie skupia się na naszej indywidualności i kreatywności. Najnowsza edycja ma trafić do wszystkich serc młodych osób, które są właśnie ,,małomiasteczkowe”. Pokazać ich miejski folklor, ich kolorową awangardę i niecodzienność oraz miejsce, które znają najlepiej i stało się ich korzeniami.

Uczestnicy 3M w swoich ubiorach prezentują przede wszystkim kolory. Reprezentują one miejskie światło w nocy, czy wszechobecny kicz i mieszankę stylów.

Chaos i awangarda to również przewijające się motywy w stylizacjach naszych modelek i modeli. Szczególnie widać to w edycji autobusowej. Połączenie elementów vintage, retro z kolorami, stylem camp, nadającym nowoczesność. To dynamiczna mieszanka idealnie wpasowuje się w nagi, mały, miejski motyw.

Osoby uczestniczące, tworzące projekt 3M:

Amelia Janicka

Bartosz Nowak

Jakub Bąk

Marta Michalska

Martyna Kamińska

Michalina Stasiak

Oliwia Matecka

Pola Janczak-Kuznowicz

Zofia Kałuża

Osoby pomagające przy projekcie, którym chcemy szczególnie podziękować:

Laura Białecka, Julia Łęt, Joanna Piasecka-Rusin

O autorce zdjęć, Wiktorii Pietrzak:

Jestem fotografką, ale przede wszystkim artystyczną duszą, która właśnie dzięki soczewkom aparatu, ale i oczywiście własnego oka dostrzega w ludziach piękno i chce je uzewnętrznić. Nie wierzę w zjawisko fotogeniczności, a moje fotografie są potwierdzeniem na to, że przy odrobinie wrażliwości za obiektywem możemy pokazać drugiemu człowiekowi jego prawdziwy urok.

Za sobą mam wystawę w ramach „Strefy Talentów” organizowaną przez II LO w Koninie o podtytule „Leśna dusza w mieście” oraz pomniejsze projekty, jak fotograficzne interpretacje wierszy Wisławy Szymborskiej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Odwzorowywałam także wizerunek i malarstwo Tamary Łempickiej czy fotografowałam ulotną, szkolną codzienność (również od zaplecza), co zostało zwieńczone wystawą czarno-białych fotografii pt. „Kadry codzienności”. Ostatnio moja twórczość poszła w kierunku modowym, dzięki współpracy z grupą Uniwersum, co dało mi też możliwość fotografowania pokazu w Polskiej Akademii Mody.

Aktualnie studiuję na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu – Kuratorstwo i Teorie Sztuki, cały czas rozwijając się i kształcąc w fotografii i jej pochodnych. Mimo wszystko jestem dalej tylko młodą studentką – artystką, która pragnie ubarwić ten ponury świat kolorem i uśmiechem, tak silnie obecnymi na moich fotografiach.

Zdjęcia wykonane przez Wiktorię Pietrzak w ramach projektu 3M można będzie oglądać w przestrzeni miejskiej Konina w dniach 23 stycznia – 23 lutego 2024 r. na następujących przystankach:

  • Leszczynowa (Wilków przy ul. Leszczynowej),
  • Hiacyntowa/Rondo Spółdzielców (Chorzeń, „na górce”, w pobliżu ulic Spółdzielców i Poznańskiej),
  • Szeligowskiego (przy ul. Chopina, na ulicy od dawnego hotelu Sonata w kierunku ul. Paderewskiego, w pobliżu ronda przy Galerii nad Jeziorem),
  • ZS im. Kopernika (przy Domu Dziecka),
  • Dworcowa (przy KDK),
  • Wyszyńskiego/Glinka (przy Glince),
  • ZSGE (przy ZSGE),
  • ZSGE/Wyszyńskiego szpital (przy kasie biletowej, naprzeciwko szpitala),
  • Grunwaldzka,
  • Szarych Szeregów-Targowisko (przy Targowicy).