Malarka Elżbieta Czaplińska-Kania swój cykl obrazów zatytułowany „Zobaczyć Muzykę Mistrzów” poświęciła twórczości takich kompozytorów jak Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin i Krzysztof Penderecki. Poprzez malarstwo, formę abstrakcji stara się dotykać geniuszu twórczego Wielkich Mistrzów i zbliżyć się do procesu powstawania niezwykłych dzieł muzycznych. Obrazy są propozycją ich odczytania, niosąca w swoim przekazie to, co możemy określić jako „odczuwanie muzyki”. Artystka ma nadzieję, że odbiorcy wystawy będą mogli zobaczyć ten nietypowy sposób materializowania dźwięków.

 

Obrazy Elżbiety Czaplińskiej-Kani z tego cyklu mogliśmy podziwiać na wystawie w głównym foyer Domu Kultury Oskard podczas tegorocznej odsłony projektu Konin Miasto Kobiet. Zobaczyliśmy wtedy 14 wielkoformatowych prac, a ekspozycję zwieńczyliśmy uroczystym finisażem. Ponadto artystka była jedną z gościń spotkania „Kobiety z pasją”.

 

O artystce:

Elżbieta Czaplińska-Kania – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pedagog, animatorka kultury, kuratorka wystaw, artysta malarz. Związana z Trójmiastem, obecnie mieszkanka Konina. Za organizację projektów plastycznych o zasięgu krajowym i zagranicznym otrzymała liczne nagrody, między innych nagrody prezydentów miast Gdyni i Sopotu. Głównym kierunkiem zainteresowań artystki, któremu poświęciła cykl obrazów, jest muzyka. Emocje wywołane twórczością  wielkich kompozytorów znajdują odzwierciedlenie w abstrakcyjnych impresjach malarskich, które stają się oddać zróżnicowaną nastrojowość poszczególnych utworów.

Swoje prace od lat wystawia cyklicznie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w Galerii Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej obrazy prezentowane były w Saloniku Wilanowskim w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim i Koninie. Prace artystki znajdują się głównie w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

Wielkoformatowe wydruki obrazów Elżbiety Czaplińskiej-Kani będzie można oglądać w przestrzeni miejskiej Konina w dniach 14 maja – 14 czerwca na następujących przystankach:

  • Rondo Kamińskiego/Szpitalna rondo (przy ulicy Szpitalnej, obok ronda przy nowym kościele),
  • Leszczynowa (Wilków przy ul. Leszczynowej),
  • Hiacyntowa/Rondo Spółdzielców (Chorzeń „na górce”, w pobliżu ronda na skrzyżowaniu ulic Spółdzielców i Poznańskiej),
  • ZS im. Kopernika/Aleje 1 Maja ZSZ (przy Alejach 1 Maja, obok Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika),
  • Grunwaldzka,
  • Szeligowskiego (przy ul. F. Chopina (na ulicy od dawnego hotelu Sonata w kierunku ul. Paderewskiego, w pobliżu ronda przy Galerii nad Jeziorem),
  • Dworcowa (przy KDK),
  • ZSGE/Wyszyńskiego szpital (przy dawnej kasie biletowej, naprzeciwko Szpitala),
  • Szarych Szeregów-Targowisko (przy Targowicy),
  • Kolska (przy klasztorze).